وب سرور چیست؟ | نحوه ی کار وب سرور

در دنیای امروز اینترنت جایگاه مهمی در زندگی همه ی افراد دارد و همه ی ما هر روز با آن سر و کار داریم اما تنها عده ی کمی از ما با مفهموم web server آشنایی داریم و چگونگی کار آن را می دانیم. در این مطلب در مورد وب سرور توضیحاتی را ارائه می دهیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

اهمیت وب سرور:

web server را می توان ستون فقرات اینترنت دانست که اگر نبود شبکه ی گسترده ای هم به وجود نمی آمد. با کمک آن می توان محتوای وب را ذخیره نمود و بصورت امن در اختیار کاربران قرار داد.  زمانی که شما آدرس سایتی را در مرورگر خود وارد می کنید، آن چه که در صفحه می بینید همیشه از طریق وب;سرور به کامپیوتر شما فرستاده می شود. برای آن که هر وب سایتی در هر زمانی در دسترس کاربران باشد، باید وب;سروری که در آن میزبانی شده است بطور دائم به اینترنت وصل باشد.

 

چه کسانی از web server استفاده می کنند؟

افرادی که می خواهند در اینترنت یک وب سایت داشته باشند و از این راه با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند، لازم است که از وب سرور استفاده نمایند. سازمان ها و شرکت های بزرگ اکثرا برای مجموعه ی خود وب;سرور های خاص خود را دارند و برای اینترنت و محتوای اینترنتی خود از آن بهره می گیرند. اما عموما بیشتر مدیران وب سایت های اینترنتی از مراکز داده استفاده می کنند که این مراکز داده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی میزبانی می شوند.

شما همیشه برای مدیریت داده های وب سایت خود به یک نرم افزار مدیریت نیاز خواهید داشت تا محتوای سایت مورد نظرتان برای کاربران همیشه و به راحتی در دسترس باشد، و تفاوتی ندارد که شما یک سرور اختصاصی داشته باشید یا یک سرور خارجی اجاره کنید، در هر دو صورت به این نرم افزار مدیریت نیاز دارید. طبق سیستم عامل خود می توانید از برنامه های مدیریت سرور وب بهره ببرید.

 

 

تعریف وب سرور :

هر نوع سروری که این امکان را بدهد که بتوانیم توزیع محتوای وب را در اینترنت انجام دهیم وب سرور نامیده می شود.

به طور کلی وب سرور به دو مفهوم متفاوت اشاره می کند:

 • نرم افزاری که در سرور یا دستگاهی موجود است و برنامه روی آن به اجرا در می آید.
 • به عنوان میزبان به کار می رود و این چنین میزبانی چند برنامه وب سرور را میزبانی می کند.

 

میزبانی وب چیست؟

همان طور که گفتیم web server یکی از مولفه های مهم میزبانی وب است. ممکن است تفاوت این دو مفهموم برای افراد تازه کار دشوار باشد. میزبانی وب یعنی ذخیره سازی و در در دسترس بودن محتوای وب. اطلاعات و دیتا های هر وب سایتی در یک فضای وب مشخص قرار می گیرند. این فضای وب، در واقع یک هارد دیسک است که داده های وب روی آن سیو می شود. این حافظه به یک وب;سرور پیوند داده می شود و در نهایت محتوای آنلاین در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 

 

نحوه ی کار فناوری وب سرو:

زمانی که از یک وب سایتی بخواهید بازدید کنید، ابتدا باید آدرس وب سایت مورد نظر را در مرورگر خود وارد کنید. در واقع مرورگر تقاضایی به سرور وب ارسال می کند و سرور وب پاسخ این در خواست را به شکل یک صفحه HTML می فرستد. وب;سرور قبل از پاسخ دهی می بایست کد های برنامه را به اجرا در آورد و از طرف دیگر مرورگر پاسخ را تحلیل و بررسی می کند. انتقال در بستر پروتکل های ارتباطی HTTP و HTTPS انجام می گیرد. یک وب سرور می تواند در یک لحظه و بصورت همزمان محتوای وب سایت را به مرورگر های مختلف نشان دهد.

 

وب سرور

 

web server استاتیک و داینامیک:

برای انتشار یک وب سایت به وب;سرور استاتیک (Static)  یا داینامیک (Dynamic) نیاز خواهید داشت.

 

web server استاتیک :

web server استاتیک یک کامپیوتر (سخت افزار) و یک سرور (نرم افزار) را شامل می شود.

 

web server داینامیک:

یک web server داینامیک یا پویا، از یک وب;سرور استاتیک، به همراه یک;نرم افزار اضافی، (اغلب یک سرور برنامه و یک پایگاه داده) تشکیل می شود. سرور برنامه، فایل هایی;که میزبانی شده اند را پیش از اینکه آن ها;را به مرورگر شما بفرستد به وسيله ی;سرور HTTP به روز می کند.

 

عملکرد های دیگر web server:

انتقال محتوای وب از وظایف اصلی نرم افزار وب;سرور می باشد، اما علاوه بر این وظیفه، نرم افزار وب;سرور برنامه ها و توابع اضافی دیگری را نیز ارائه می دهند. بعضی از این موارد را در ادامه بیان کرده ایم:

 • تشخیص و شناسایی کاربر احراز هویت HTTP که به مناطق خاص وب اجازه دسترسی می دهد.
 • رمز گذاری امنیتی ارتباطات میان سرویس گیرنده های وب و سرور به وسیله ی HTTPS
 • تخصیص دادن کوکی ها و فرستادن پردازش کوکی های HTTP
 • پاسخ سریع به تقاضا ها و جلوگیری از اضافه بار سرور از طریق ذخیره حافظه متوسط اسناد پویا

 

برخی از انواع web server:

 • وب;سرور آپاچی (Apache)
 • وب;سرور Nginx
 • وب سرور LiteSpeed
 • وب;سرور Lighttpd
 • وب;سرور (IIS (Internet Information Services

 

 

بازدیدها: 3